IMP-BS-1914 Oborniki - obiekt na sprzedaż

Galeria zdjęć

Opis

SPRZEDAŻ. OKAZJA! PAŁAC 846m2, DZIAŁKA SIEDLISKOWA 9,5HA. OKOLICE OBORNIK.

Przedmiotem sprzedaży jest Późnobarokowy Pałac położony nad rzeką Wełną na trasie Oborniki – Rogoźno w odległości ok. 3km od stacji kolejowej Parkowo, ok. 20km od Poznania.

Teren zabudowy mieszkalnej 1 1134 ha, Powierzchnia zabudowy 846m², Kubatura 9360m³, Powierzchnia działki 9,5 ha

Lokalizacja majątku przy trakcie turystycznym północ-południe, z dostępem do linii brzegowej rzeki Wełny, na skraju Puszczy Nadnoteckiej.

Nieruchomość położona w pobliżu planowanego węzła autostradowego drogi ekspresowej S-11 Wrocław - Poznań- Koszalin.

Świetna propozycja pod dom weselny, hotel, dom spokojnej starości, rezydencję. Właściciel posiada projekt budowlany adaptacji na hotel z restauracją/dom weselny.

We wsi wełna powstaje osiedle o charakterze zabudowy siedliskowej. Wełna ta ze względu na swoje położenie wzdłuż uroczej zabytkowej rzeki Wełna, na której odbywają się spływy kajakowe, oraz innych walorów turystycznych stała się w ostatnim czasie bardzo modna.

Pałac znajduje się na działce budowlanej o pow. 1,1134 ha porośniętej zabytkowym drzewostanem. Reszte działki stanowią nieużytki, grunty orne oraz pastwiska (V i VI klasa).

Pałac ma powierzchnię zabudowy 846m2 . Ilość kondygnacji – piwnica, I piętro, II piętro, poddasze użytkowe.

Obiekt został wzniesiony w 2-ej połowie XVIII wieku i przebudowany w XIX i XX wieku. Z historycznego punktu dzieje pałacu są bardzo interesujące. Bywał w nim w latach 1772 – 1780 Józef Wybicki autor naszego Hymnu, odwiedzając swoją przyszłą żonę Esterę Kowalską. W okresie Wiosny Ludów, w Wełnie znajdował się obóz powstańczy. W wieku XIX dobra wełeńskie dzierżawiła rodzina Pirsherów. W 1923 pałac przejął Skarb Państwa. Na północ od pałacu znajduje się późnobarokowa oficyna zbudowana przez Ignacego Graffa. Od zachodniej strony rozciąga się widok na dolinę rzeki Wełny.

Pałac został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, z owalną sienią od strony południowej, którą poprzedzają dwubiegowe schody. Dwukondygnacyjny dwór na wysokim cokole zbudowany został z cegły ceramicznej. Ściany otynkowano obustronnie , zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Więźbę dachową wykonano z drewna w typie stolcowo – krokwiowym. Dwór został podpiwniczony z zastosowaniem sklepień kolebkowych. Elewacja parteru posiada duże prostokątne otwory okienne wykonane w polach wydzielonych pilastrami z gzymsem ponad górną belką. Dwór w Wełnie pokryty został dwuspadowym dachem.

Nieopodal pałacu znajduje się drewniany kościół z pierwszej połowy XVIII wieku zbudowany na planie krzyża. Jest to jeden z niewielu barokowych kościołów funkcjonujących po dziś dzień.

Według studium: jedna z działek to teren w granicy strefy konserwatorskiej, teren z przeznaczeniem pod usługi, druga działka -park podworski, pomniki przyrody, teren w granicy strefy konserwatorskiej.

Główne atuty nieruchomości: po remoncie generalnym:

Budynek hotelowy 846 m.kw, rok budowy: 1750, technologia budowy: Cegła przedwojenna, ilość pięter: 2, standard wykończenia: do remontu, Pałac,

Budynek magazynowy 300 m.kw, rok budowy: 1750, technologia budowy: Cegła przedwojenna, ilość pięter: 1, standard wykończenia: do remontu,

Stajnie. Działka siedliskowa

Pałac wymaga natychmiastowych prac remontowych i zabezpieczających. Orzeczenie techniczne dowodzi, że wiele elementów konstrukcyjnych nadaje się jeszcze do adaptacji- odkrywki wykazały, że konstrukcja murów w większości może nadal pełnić swoją funkcję, podobnie jak więźba dachowa, która po wymianie części elementów i dokonaniu napraw może być pozostawiona.

Projekt adaptacyjny zakłada następujące funkcje:

PRZYZIEMIE- klub i bar z salą taneczną i kasynem, kuchnia.

PARTER- hall recepcyjny, sala balowa, restauracja, sale klubowe, pomieszczenie administracji, kuchnia. PIĘTRO- pokoje hotelowe.

PODDASZE -2 apartamenty Posiadłość objęta nadzorem konserwatora zabytków.

Dla terenu nie ma MPZP i nie jest w opracowaniu.

Odrębna własność.

Nota prawna

testOpis oferty zawarty na stronie internetowej sporządzany jest na podstawie oględzin nieruchomości oraz informacji uzyskanych od właściciela, może podlegać aktualizacji i nie stanowi oferty określonej w art. 66 i następnych K.C.

Dane agenta

Agent prowadzący
Małgorzata Machucka.
690-516-202
m.machucka@imperium.nieruchomosci.pl

Szczegóły oferty

Symbol oferty IMP-BS-1914
Lokalizacja Oborniki
Rodzaj obiektu zamek_palac
Pow. całkowita [m2] 11 134,00 m²
Cena 300 000 PLN
Cena/m2 26.94 PLN

Nieruchomość

Standard

Pomieszczenia